Zdjęcie jeziora białego latem

Okuninka – kilka faktów

Jezioro Białe położone w Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, nieopodal wsi Okuninka jest obecnie jednym z najczystszych zbiorników wodnych w tej części kraju. Jest ono zbiornikiem bezodpływowym i bez dopływowym o średniej głębokości 14,1 m. Ma powierzchnię ponad 106 hektarów i linię brzegową o długości ponad 4000 metrów.
Jego historia zaczyna się właściwie w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to w uwagi na swoje walory zdrowotne i turystyczne zaczęło przyciągać uwagę zakładów pracy z Chełma, ale także Warszawy. Zakłady te wybudowały nad jeziorem swoje ośrodki wypoczynkowe dla pracowników. Wiele z nich jest tam do dzisiaj. Jednak z uwagi na rozwój infrastruktury turystycznej i związaną z tym większą produkcję odpadów czystość jeziora bardzo ucierpiała. W połowie lat osiemdziesiątych wody przestały nadawać się do picia i Jezioro Białe otrzymało klasę drugą. Problemem zaczęły też interesować się władze.
Pierwszy program kanalizacji i oczyszczalni ścieków opracowano już w 1975 roku, jednak ze względu na przemiany polityczne nie wdrożono go. Właściwie dopiero w połowie stycznia 1985 roku, a więc 10 lat po zauważeniu problemu powstała tam Spółka Wodna Jezioro Białe-Glinki, obejmująca działaniem cały teren, czyli oba te jeziora, która rozwiązała problem poprzez budowę sieci wodno-kanalizacyjnej i biologicznej oczyszczalni ścieków. Program został sfinansowany ze składek członków spółki, czyli Gminy Włodawa, sołectwa Okuninki, Nadbużańskich Zakładów Grabarskich, a także właścicieli ośrodków wypoczynkowych.
Dzięki tej inicjatywie stan wód znacząco się poprawił, jednak pierwszą klasę czystości jezioro odzyskało dopiero w 2000 roku. Obecnie cały ten obszar, a więc Sobiborski Park Krajobrazowy stanowi dobre miejsce turystyczno-rekreacyjne i jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zakątków Lubelszczyzny. Znajdziemy tam kilkanaście unikatowych i chronionych gatunków flory i fauny. Zachowanie takiej różnorodności nie byłoby możliwe bez działań mających na celu oczyszczenie Jeziora Białego.

Jedna myśl nt. „Okuninka – kilka faktów”

  1. Powiem szczerze, że już nie mogę się doczekać kolejnego sezonu. Ludzie, klimat, smaczne jedzenie, piękne kobiety 🙂

    Ja chcę nad Białe! Ja chcę lata 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *