Koszta energii w ośrodku turystycznym. Czy opłaca się zmieniać dostawcę?

Prowadząc własny ośrodek turystyczny warto jest zastanowić się nad możliwością zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Możliwość taką daje podpisanie umowy z nowym sprzedawcą energii. W Polsce większość osób zamawia prąd od państwowego dostawcy, cena jednak oferowana przez taką firmę nie jest zwykle najkorzystniejsza. Szereg prywatnych dostawców oferuje znacznie lepsze stawki. Coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania. Szacuje się, że sprzedawcę prądu zmieniła już co trzecia firma.

energia elektryczna

Jak w takim razie przedstawia się procedura zmiany dostawcy prądu? Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy to samodzielne załatwianie formalności, drugi natomiast to udzielenie pełnomocnictwa reprezentującej nas firmie.

Poniżej opisane są poszczególne działania przy samodzielnej procedurze zmiany dostawcy prądu:

1. Wybór dostawcy. Jest to najważniejszy krok, jaki podejmujemy. Warto jest zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak koszt energii elektrycznej. Jak również na długość trwania umowę, gwarancję ceny oraz wysokość kary umownej przy zerwaniu umowy. W sieci obecne są liczne porównania, rankingi pokazujące najkorzystniejsze oferty. Warto jest poświęcić chwilę na to, aby dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Zwykle na portalach takich są również oceny klientów.
2. Wypowiedzenie starej umowy.
3. Poinformowanie OSD.
4. Dostosowanie układu pomiarowo-rozliczeniowego.
5. Odczyt licznika i rozliczenia końcowe.

Zdecydowanie szybszym i wygodniejszym sposobem jest przekazanie procedur nowej firmie energetycznej. Jest to dobry sposób na tanią energię elektryczną do domu i firmy. Dzięki temu nasze działania ograniczają się praktycznie do dwóch rzeczy: podpisania umowy oraz do podpisania pełnomocnictwa. Nowy sprzedawca wypowie za nas umowę, zawsze umowę o świadczenie usług dystrybucyjnych. Ostatnią rzeczą, jaką będziemy musieli zrobić samodzielnie będzie rozliczenie końcowe ze starą firmą. Czas pierwszej zmiany sprzedawcy trwa zwykle 30 dni. W przypadku niektórych firm procedury przedłużają się do 60 dni (warto jest wcześniej zorientować się w sprawie tego, jaki czas na dokumentacje przeznacza dana firma).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *