Idzie zima – zmień opony!

Opony zimowe wymianaKiedy jest najbardziej odpowiedni czas na zmianę opon letnich na zimowych? Gdy temperatura spada poniżej zera? A co w sytuacji gdy na drugi dzień robi się cieplej. Czy jest to przeciwwskazanie i czy powinniśmy się tym martwić?

Poprawna odpowiedź powinna brzmieć: kiedy średnia temperatura spada poniżej 7 st. C.

Kolejnym czynnikiem motywującym a może demotywującym są kolejki przed warsztatami wymiany opon. Nie wiem jak was, ale czekanie, pilnowanie kolejki to zdecydowanie nie dla mnie. Wolałbym chyba umówić się na konkretną godzinę, podjechać, nawet trochę więcej zapłacić, ale abym nie musiał czekać zbyt długo.

Przed decyzją o wymianie warto również oszacować stan naszych opon zimowych. Prawnym minimum to bieżnik nie mniejszy niż 1,6 mm. Wprawdzie nigdy nie widziałem policjanta który robiłby pomiar z linijką, jedna lepiej nie przekraczać tej granicy dla swojego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu. Nie jestem też zwolennikiem samodzielnej wymiany. Chodzi o to, aby wulkanizator przed wymianą dokładnie obejrzał ich stan, czy nie posiadają żadnych wad i uszkodzeń mechanicznych. Chodzi również o to, aby opona została zdjęta i nałożona zgodne ze sztuką, a nie na rympał.

Czy opony zimowe mają wpływ na większe zużycie paliwa?

Otóż może i kilkadziesiąt lat temu rzeczywiście tak było, kiedy technologia produkcji takich opon nie była tak dopracowana jak obecnie. Dzięki temu różnica w spalaniu letnich i zimowych opon jest minimalna. Bardziej niż stawiany opór przez opony na zużycie paliwa wpływa konieczność jazdy po śniegu, zmrożonej brei i innych tego typu nawierzchniach. Opór jest zdecydowanie większy, przez co i zużycie paliwa rośnie w sposób wymierny. Podobnie zresztą jak energia którą trzeba zużyć do doprowadzenia do do optymalnej temperatury pracy silnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *