Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2016 – przejście graniczne w Zbereżu 11-15.08.2016

Przejście graniczne w Zbereżu zostanie uruchomione czwartek 11 sierpnia 2016 r. Granicę nad Bugiem będzie można przekroczyć od godziny 9.00 rano. Jak zwykle oba brzegi zostaną połączone mostem pontonowym. Ukraina nie jest w UE i w strefie Schengen – tak więc warunkiem koniecznym przekroczenia granicy jest posiadanie ważnego paszportu. Będzie to przejście piesze, ale zabrać będzie można ze sobą rower.

Zobacz galerię z wycieczki na Jeziora Szackie

Adamczuki: kolejka do przejścia granicznego

Po stronie ukraińskiej we wsi Adamczuki przez cały okres trwania Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa 2016 będzie trwał jarmark na którym będzie istniała możliwość zrobienia drobnych zakupów.

Przejście graniczne Zbereże – Adamczuki to świetna okazja na poznanie „bliźniaków” Jeziora Białego: Jeziora Szacka i Jeziora Świtaź.

W związku z dużym zainteresowaniem, po stronie ukraińskiej zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa. Zaplanowane są trzy kursy autobusowe z Adamczuków do Szacka i Szacka do Adamczuków.
Poniżej podajemy rozkład jazdy:

Szack -> Adamczuki godz. 8.00
Adamczuki -> Szacka godz. 9.00

Szack -> Adamczuki godz. 12.00
Adamczuki -> Szacka godz. 13.00

Szack -> Adamczuki 18.00
Adamczuki Szack 19.00

Godziny otwarcia przejścia granicznego:

11 sierpnia (czwartek) – 9:00-20:00
12 sierpnia (piątek) – 8:00-20:00
13 sierpnia (sobota) – 8:00-22:00
14 sierpnia (niedziela) – 8:00-22:00
15 sierpnia (poniedziałek) – 8:00-22:00
Dystans rowerowy z Jeziora Białego nad Świtaź i powrót nad Jezioro Białe to około 81 kilometrów.

Polecamy obejrzeć filmik z przykładowej wyprawy:

Warto wynająć nocleg nad Jeziorem Świtaź. Ofert jest nie mniej niż nad naszymi jeziorami. Oferty można naleźć na lokalnym portalu http://ozera.com.ua/pl/placestostay/all/

16 myśli nt. „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2016 – przejście graniczne w Zbereżu 11-15.08.2016”

 1. Pewnie pojedziemy – chociaż z tego co sprawdzałem, to noclegi na Ukrainie nie należą do najtańszych. Ceny prawie takie jak w Polsce. Nie wiem tylko jak ze standardem?

 2. Trafiłem przypadkiem tu, ale równie dobrze mogę coś napisać: standard jak standard za 480 hr (80 zł) trzy łóżka, lodówka, telewizor, balkon, własna toaleta z prysznicem (muszla wyglądała strasznie, ale to przez brudną wodę – lepiej mieć swoją – baniak 5-6 litrów za ok. 4zł) – tzw. turbaza
  http://ezdimsami.com.ua/uk/shatskie-ozera-svityaz-ekonom.html
  Jak chcesz to napisz: mastko@wp.pl, choć w sumie wszystko już napisałem 😉
  Są też „baraki” bez udogodnień, toaleta wtedy na dworze, szału tam nie ma, na Małysza, ciągle obs****… 80 hr za łóżko (dane sprzed tygodnia), więc wychodzi 2x taniej
  http://ezdimsami.com.ua/uk/shazkie-ozera-.html
  Pozdr.

   1. Tam w tych dniach będzie Jarmark więc na pewno będzie można kupić coś po taniości. Sklepy z tego co wiem też są. Jak byliśmy we Lwowie to raczej hrywny chcieli. Na 100% będą tam ludzie u których będzie można wymienić złotówki na hrywny.

 3. W jaki sposób najlepiej dostać się nad Jezioro Świtaź? Rowerem czy tymi ichniejszymi marszrutkami? Orientujecie się też jak z cenami na takich Jarmarkach? Mocno zawyżone?

  1. Rowerem trochę daleko, bo przejazd to około 20 km. Zresztą tam w artykule masz filmik pokazany jak to wygląda w praktyce.
   Na pewno będą taxi bądź autobusy.

   Ceny jak to na jarmarkach okolicznościowych – do najtańszych pewnie nie będą należały. Ale im bardziej w głąb Ukrainy tym taniej 🙂

 4. A jak tam wygląda sytuacja z odprawą? Robiona jest na bieżąco? Czy trzeba stać w kolejkach. A i czy w Zbereżu będzie przygotowany jakiś parking, aby można było bezpiecznie samochód zostawić?

  1. W związku z tym, że jest to piesze przejście, a więc nie ma konieczności kontrolowania samochodów, idzie to raczej na bieżąco. Bagaż o wiele łatwiej sprawdzić niż samochód.

 5. „Dystans rowerowy z Jeziora Białego nad Świtaź i powrót nad Jezioro Białe to około 81 kilometrów.”
  Kto to pisał? Dwa lata temu (2014) objechałem białe do okoła, plus boczne wypady od Szacka na południe nad Czarne i Lucemierz (blisko) oraz nad ich a Piaseczno i Peremut na północ od Szacka (już znaczny dystans). Dodatkowu Suminiec (dogodny dojazd od strony jez. Switaź. Kilku drobnych odbić nie liczę.
  Całość zamknęła się w 70km.
  Porszę nie straszyć potencjanych turystów na dwóch kółkach!
  W tym roku ruszamy w większym gronie. Polecam 🙂

 6. Ta impreza to jakaś porażka – byłem pierwszy i ostatni raz. Mówię to z perspektywy turysty- to powinno sie nazywać Dni dobrego przemytu. To co sie działo na przejściu (strona ukrainska) to chaos, bałagan, napierajacy tłum przemytnikow papierosów – ledwo wróciłem do Polski… Nie polecam.

 7. Byliśmy wczoraj. Odprawa na stronę ukraińską odbywa się w na bieżąco. Zajął nam około 1h. Granicę przekracza dużo tzw „mrówek” czyli osób które chcą przenieść po kilka paczek papierosów, aby sprzedać je od razu po drugiej stronie granicy.
  Autobusu tego o godzinie 9.00 nie było. Pojechaliśmy taksówką za 45 zł za 4 osoby. Ci którzy mieli szczęście, pojechali taniej. Cena wydaje się wysoka? Zrozumiecie dlaczego tak jest, po przejechaniu 12 km kamienistą, brukowaną drogą, a której łatwo uszkodzić zawieszenie lub złapać gumę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *